Trzej główni producenci konsol Switch, Xbox One i PS4, (Nintendo Microsoft i Sony) – napisali wspólny list wyrażający sprzeciw wobec taryf, które miałyby wpływ na chińskie towary, w tym konsole do gier. Troje twierdzi, że proponowane taryfy na konsole do gier mogłyby zaszkodzić konsumentom, deweloperom, detalistom i producentom, ryzykując utratę miejsc pracy w branży i stłumić innowacje.

Doceniamy wysiłki administracji zmierzające do ochrony amerykańskiej własności intelektualnej i zachowania przywództwa USA w dziedzinie zaawansowanych technologii, jednak nieproporcjonalna szkoda wyrządzona przez te taryfy konsumentom i przedsiębiorstwom w USA osłabi – a nie przyspieszy – te cele.

List dalej wskazuje, że w 2018 r. Ponad 96% konsol importowanych do USA zostało wyprodukowanych w Chinach, a przeniesienie 100% produkcji do USA lub innego kraju spowodowałoby „znaczne zakłócenie łańcucha dostaw” i wzrost kosztów „nawet powyżej kosztów proponowanych taryf”.

Każda konsola  składa się z kilkudziesięciu złożonych komponentów pochodzących z wielu krajów. Zmiana nawet jednego dostawcy musi być dokładnie sprawdzona, aby zmniejszyć ryzyko związane z jakością produktu, zawodnością i bezpieczeństwem konsumentów. Taryfy znacząco zakłóciłyby działalność naszych firm i spowodowałyby znaczne koszty, które zmniejszyłyby sprzedaż konsol oraz gier i usług, które napędzają rentowność tego segmentu rynku.

Liderzy branży zauważają również, że konsole są sprzedawane pod bardzo wąskimi marżami, czasami ze stratą. Zwiększenie kosztu produkcji musiałoby albo zostać dodane do ceny sprzedaży („nabywcy konsol są bardzo wrażliwi na ceny”), albo obciąć samych firm. 25-procentowy wzrost cen konsol, aby dopasować się do kosztów taryfowych, „prawdopodobnie doprowadziłoby nową konsolę do niedostępności dla wielu amerykańskich rodzin, które oczekujemy na rynku konsoli w tym sezonie wakacyjnym.

List zwraca uwagę na potencjalną szkodę dla producentów akcesoriów, programistów i sprzedawców zewnętrznych. W szczególności obawia się, że taryfy te wejdą w życie przed sezonem wakacyjnym w 2019 roku.

Biorąc pod uwagę, że marże detaliczne na konsolach są generalnie bardzo napięte, nie widzimy możliwego rozsądnego scenariusza dla sprzedawców detalicznych innych niż przekazywanie kosztów taryfowych konsumentom. „Każde nałożenie taryf prowadzących do ferii zimowych – najsilniejszy sezon sprzedaży dla konsol – będzie miało znaczący negatywny wpływ na sprzedawców detalicznych i ich pracowników z siedzibą w USA, w szczególności dlatego, że oferty promocyjne na konsolach są ważne dla zwiększenia wielkości sprzedaży. szczególnie trudnym dla producentów konsoli i sprzedawców detalicznych jest wspieranie typów ofert promocyjnych typowych dla okresu świątecznego. 

Proponowane taryfy dodałyby 25% podatku od całego przywozu z Chin. Podatek ten jest opłacany przez importerów – w tym przypadku przez samych producentów konsoli. Jednak, jak wskazano w piśmie, te zwiększone koszty prawdopodobnie zostaną zrekompensowane wzrostem cen dla detalistów i konsumentów. Nintendo podobno przygotowuje się do taryf, przenosząc produkcję z Chin przed wprowadzeniem na rynek nowych modeli Switch. Przedstawiciel handlowy Stanów Zjednoczonych przeprowadził przesłuchania 17 czerwca, a teraz może wprowadzić je w życie w dowolnym momencie.