Dzięki współpracy z Polską społecznością PlayerUnknown’s Battlegrounds mam przyjemność powiadomić Was, że od dziś artykuły o PUBGu będą oficjalnie pojawiać się na ich stronie. Jeżeli szukacie przydatnych informacji, poradników, ludzi do grania czy wiadomości na temat nadchodzących patch notes’ów to właśnie tam je znajdziecie.

Witam was w pierwszej części poradnika początkującego PUBGisty. Znajdziecie w nim podstawowe informacje, które pomogą wam przeżyć dłuższą chwilę w świecie PlayerUnknown’s Battlegrounds. Poradnik opisuje podstawowe informacje, tipy i wskazówki które powinniście posiadać przed rozpoczęciem rozgrywki w PlayBattlegrounds. Oparte są one na doświadczeniu graczy jak i stoczonych przez nich pojedynkach w grze.

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, pokrótce należy wyjaśnić, że Battlegroundsy opierają się na modelu Battle Royale. Gra rozpoczyna się od załadowania 100 osób na małej wysepce tzw. lobby. Po chwili przenosimy się do lecącego samolotu, z którego wyskoczymy na drugą, większą wyspę o obszarze 18×18 km. Bez sprzętu i ubrań zaczynamy walkę o przetrwanie, ale żeby nie było za łatwo, to na wyspie pojawia się pole elektromagnetyczne które co jakiś czas będzie się zmniejszać, zadając obrażenia graczom którzy nie będą w jej środku. Doprowadzi to w końcu do ostatecznej konfrontacji pomiędzy graczami która rozstrzygnie który z nich zasługuję na główną nagrodę „Chicken Dinner”.

Z ciekawostek na sam początek warto wspomnieć o tym, że można dopłynąć na Spawn Island. Przedmioty które znajdziemy na tej wyspie nie są jednak tymi samymi przedmiotami które możemy spotkać podczas ładowania gry, czyli nie znajdziemy tutaj przedmiotów z air dropów. Ekwipunek który pojawia się na niej po starcie gry nie odbiega niczym szczególnym od tego co znajdziemy na głównej wyspie.

PORADNIK NA START

 

STEROWANIE

Zacząć należy od podstaw, czyli samego sterowania. Przed rozpoczęciem rozgrywki warto zajrzeć na chwilę w ustawienia i przestudiować przypisania klawiszy. Oczywiście, możecie je dowolnie modyfikować i zmieniać w zależności od własnych preferencji. Możemy tam miedzy innymi znaleźć opcje przełączania broni (od 1 do 5), zmiana trybu ognia (b), zerowanie (page up, page down) wykorzystywania medykamentów (od 7 do 0), automatyczne bieganie (klawisz +=), schowanie broni (x), wstrzymanie oddechu (lewy shift). Warto też wspomnieć o samym lobby, potrafi być tam niezwykle głośno. Jeżeli nie lubicie słuchać jak prawie setka osób na siebie krzyczy, to polecam wyłączyć czat głosowy – Ctrl + T powinno załatwić sprawę.
Kiedy już wyskakujecie z samolotu na początek omijajcie duże miasta, bo to właśnie tam, ląduje najwięcej graczy. Jeżeli chcecie przelecieć jak największy obszar wystarczy, że myszką spojrzycie maksymalnie w górę i będziecie przyciskać klawisz W. Lecąc w taki sposób jesteście w stanie przelecieć około 1,5 kratki. Jeżeli jednak zdecydujecie się na otworzenie spadochronu od razu kiedy będzie taka możliwość oraz utrzymywaniu prędkości od 25 do 40 km/h będziecie w wstanie przelecieć nawet ponad dwie kratki na mapie co prezentuje poniższa grafika.

Pamiętajcie, że przeciwnicy mogą być dosłownie wszędzie. Podczas przemieszczania się starajcie się jak najczęściej rozglądać, do tego zazwyczaj służy klawisz Alt, który pozwoli Wam na obserwację terenu wokół Was nawet kiedy się poruszacie! Starajcie się również nie stać w jednym miejscu bo możecie być łatwym kąskiem dla ukrytego snajpera.

Przytrzymując prawy przycisk myszy wejdziecie w tryb celowania z 3 osoby, w tym momencie możecie zmieniać ustawienia boku kamery na lewy i prawy za pomocą klawiszy Q oraz E. Jest to bardzo przydatne kiedy np. znajdujecie się w rogu jakiegoś pomieszczenia i chcecie mieć lepsze, szersze pole widoku. Pozwala to również oceniać czy ktoś nie czeka na was za drzwiami lub w innych pomieszczeniach.

Ekwipunek

Pierwszą rzeczą na której szukaniu powinniście się skupić jest jakakolwiek broń. Zdobycie jej w umożliwi wam obronę przed wrogo nastawionymi graczami. Następnie należy zacząć szukać ekwipunku. Znajdziecie go najczęściej w budynkach, na przystankach, beczkach i nie tylko, dlatego zaglądajcie wszędzie! Do podnoszenia przedmiotów najlepiej jest używać klawisza TAB, który otworzy Wam okno ze wszystkimi leżącymi przed wami rzeczami, wystarczy tylko przeciągnąć to, co potrzebujecie do Waszego ekwipunku. Takie podnoszenie przedmiotów jest o wiele łatwiejsze niż robienie tego pojedynczo lub klawiszem F.

Jeżeli podnosicie broń i naboje do niej pamiętajcie, że należy ją jak najszybciej przeładować, ponieważ bronie podnosimy z pustymi magazynkami. Do zmiany broni lepiej jest używać klawiszy 1,2,3 od kółka na myszce. Bronie posiadają ulepszenia jak uchwyty, magazynki, kolby, tłumiki dlatego warto wybrać się na poszukiwane tych dodatków, ponieważ wpływają one na statystki naszej broni.

Zazwyczaj kiedy najedziecie na dane ulepszenie które znajduję się w waszym plecaku to kwadracik przy broni się podświetli, wystarczy wtedy kliknąć prawym przyciskiem myszy, aby szybko go umieścić w wolny slocie. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ulepszenie które leży na ziemi spowoduje, że zostanie ono włożone do naszego plecaka. Możemy założyć je bezpośrednio z ziemi przeciągając na broń. Oczywiście można ręcznie umieszczać dodatki, ale dzięki kliknięciu jest to o wiele szybciej.

Hełm, kamizelka oraz plecak składają się z trzech poziomów. Im większy poziom plecaka tym więcej rzeczy można unieść. Im większy poziom ma hełm i kamizelka tym więcej obrażeń możemy na siebie przyjąć. Należy pamiętać, że hełmy pierwszego i drugiego poziomu nie ochronią Was przed strzałem w twarz, zrobi to jedynie hełm poziomu trzeciego.

Kiedy na ziemi leży patelnia bierzcie ją bez zastanowienia. Nie dość że odbija pociski przeciwnik, chroni wasze plecy i tyłek, to sama w sobie staje się śmiercionością bronią białą. Poważnie!

 

W PUBGu znajdziemy także 4 typy granatów: flash, granat, granat dymny oraz prymitywny granat zapalający – koktajl Mołotowa. Granaty znajdziecie pod klawiszem 5. Kliknięcie tego klawisza uaktywni założony grat,a ponowne kliknięcie sprawi, że będziecie mogli zmienić także typ. Raz aktywowany granat lewym przyciskiem myszy należy wyrzucić bo wybuchnie Wam w ręce! Należy o tym pamiętać. Wyciągamy granat przytrzymujemy nie dłużej niż kilka sekund i wyrzucamy. Granat można rzucić też spod siebie robimy to klikając najpierw lewy przycisk myszy, a później prawy.

Poniżej jak NIE rzucać granatów.

 

KORZYSTAJCIE ZE SŁUCHAWEK!

W PlayerUnkown’s należy do gier w których liczy się pozycjonowanie. Zapomnijcie o muzyce w tle, zadbajcie o ciszę w waszym otoczeniu i podkręćcie głośność. W grze dźwięk jest niezwykle istotny, ponieważ dzięki niemu jesteście w stanie usłyszeć chodzącego wroga na piętrze, zbliżający się samochód i określić jego położenie, a kiedy będziecie grać wystarczająco długo nawet z jakiego typu broni oraz z jakiej odległości strzela przeciwnik. Pamiętajcie jeżeli to wy pierwsi usłyszycie przeciwnika macie nad nim przewagę. Nie dajcie się zaskoczyć!

ZAMKNIĘTE CZY OTWARTE DRZWI?

Istnieje niepisana zasada, aby zamykać za sobą drzwi. Po pierwsze dlatego, że nie chcecie informować innych, że jesteście w środku. Otwarte drzwi są informacja dla innych graczy, że ktoś był w domu. Zamknięte drzwi mogą sprawić, że przeciwnik zacznie przeszukiwać już przeczesany przez nas domek lub też nie będzie spodziewał się, że w środku może ktoś na niego czekać.
Po drugie, otwarte drzwi mogą też oznaczać, że powyższy budynek został już przeszukany i nie warto tracić na niego czasu, a przeciwnik zwyczajnie go ominie. Czas w tej grze goni nas na każdym kroku, więc jeżeli przyczynimy się do tego, że inny gracz trochę tego czasu straci na niepotrzebne przeszukiwania tym dla nas lepiej.

Z drugiej strony jeżeli zostawimy drzwi otwarte inni gracze będą myśleli, że ktoś może być w środku i będą musieli ostrożnie albo się zbliżyć albo okrążyć domek – kolejny powód, aby wróg stracił trochę czasu.

UWAGA NA CZERWONĄ STREFĘ!


Uważajcie na czerwone strefy, pojawiają się losowo na całej mapie i przez czas ich trwania spadają bomby. Jeżeli gracie solo to wystarczy jedna bomba, aby Was zabić, w ekipie pierwszy strzał Was znokautuje, a drugi pośle do piachu chyba że wybuchniecie z całą ekipą. 

SAMOCHÓD NAJLEPSZYM PRZYJACIELEM?

Pod żadnym pozorem nie wyskakujcie z pędzącego pojazdu, może Was to kosztować życie. Wychodzenie z poruszającego się pojazdu sprawia, że otrzymujecie obrażenia. Pojazdów w grze znajdziemy aż sześć: Dacia, Buggy, Dwa motocykle (dwu i trzyosobowe), Uaz oraz motorówka. Z samochodów najszybsza jest Dacia, więc jeżeli macie do wyboru Dacie albo Buggiego zdecydowanie wybierzcie to pierwsze. Miejcie także na uwadze to, że pojazdy są niezwykle głośne i przez to informujecie innych o Waszej pozycji. Z drugiej strony pojazd może dać wam osłonę na polu walki. Szczególnie w tych ostatnich strefach które kończą się na polach, a wszyscy się czołgają schowanie się za pojazdem lub jeżdżenie po polu i rozjeżdżanie ukrytych przeciwników może dać wam przewagę nad resztą graczy.

 

Jeżeli już zapoznaliście się powyższymi poradami to na pewno wasza gra od teraz będzie zdecydowanie łatwiejsza, także nowi gracze do boju i widzimy się na polu walki!

Polska Spolecznosc Playerunknown’s Battlegrounds
[GRUPA FB](https://www.facebook.com/groups/1348814675213401)
[PROFIL FB](https://www.facebook.com/playbattlegroundspl/)
[DISCORD](https://discord.gg/huJxacc)
[STRONA WWW](http://playbattlegrounds.pl/)
[YOUTUBE](https://www.youtube.com/channel/UC8bAh84fX7gbz3mFgfzvMVw)

źródło [click]