Hellblade: Senua’s Sacrifice – recenzja. Trzymająca w napięciu piekielnie dobra historia.

Podejmowanie tematu chorób psychicznych w grach jest dość częstym zjawiskiem. Zapewne wielu z Was kojarzy takie gry jak Amnesia, Outlast czy chociażby Resident Evil, w których to główny bohater spotyka na swojej drodze osoby już o zaawansowanym stadium choroby. Często już na początku nasi protagoniści muszą zmagać się z chorymi psychicznie. W Hellblade: Senua’s Sacrifice mamy do czynienia z odwrotną sytuacją, gdyż to nasza bohaterka – Senua – cierpi na schizofrenię. Twórcy gry Ninja Theory rzucili się na dość głęboką wodę próbując podjąć się tego niezwykle ciężkiego tematu, ale jak się okazuje z bardzo dobrym skutkiem.

Do całości podeszli naprawdę profesjonalnie, gdyż twórcy konsultowali się nie tylko z lekarzami i psychiatrami ale także z samymi osobami, które cierpiały na powyższe zaburzenia psychiczne. I tak, oto narodziła się nasza bohaterka, którą poznajemy już w dość głębokiej psychozie zdeterminowana podjąć się samotnej walki o ukochanego. 

Hellblade: Senua's Sacrifice

Hellblade: Senua’s Sacrifice

Jak sami developerzy podkreślali to właśnie narracja w Hellblade: Senua’s Sacrifice odgrywa niesamowitą rolę. Nie mamy tutaj spektakularnego gameplaya, ale właśnie historię naszej bohaterki, która wciąga nas od pierwszej minuty. Chociaż sterujemy jedną postacią to nie jesteśmy sami. Dziewczynie bowiem towarzyszą głosy, które raz nam pomagają w walce a raz wręcz irytują i chciałoby się, aby na chwilę ucichły. Tak jednak się nie dzieję, przez co mamy doskonałą możliwość wczucia się w osobę, która wbrew pozorom cierpi.

Bardzo dobrze jest zrobiona mimika twarzy i świetnie oddaje każdą emocję, którą można spokojnie odczytać na twarzy Senui. Znaleźli się ci, którzy zarzucili produkcji iż jest zwykłym symulatorem chodzenia, ale ja do końca tego tak nie widzę. W grze mamy mnóstwo interakcji czy możliwości poznania naprawdę wspaniałych historii dot. Wikingów oraz Celtów. Wszystko zostało tak skonstruowane, że gracz ani na moment się nie nudzi. Oczywiście pojawiają się elementy walki, w końcu nasza protagonistka jest wojowniczką, która jak się okazuje włada mieczem bardzo dobrze.

Hellblade-senua-sacrifice

Hellblade-senua-sacrifice

Oprócz zwiedzania świata i podziwiania jego uroku mamy możliwość także rozwiązywania zagadek czy znajdowania “znajdziek” w postaci glifów, dzięki, którym możemy posłuchać ciekawych opowieści. I chociaż gra jest niezwykle liniowa to zdarzały się takie sytuacje, w których miałam okazję się zablokować, zwłaszcza jeżeli chodzi o szukanie elementów pod glify. Nie raz, aby znaleźć dany element należało umiejętnie wykorzystać otoczenie, dzięki czemu powstawał dany znak.

Hellblade: Senua's Sacrifice

Hellblade: Senua’s Sacrifice

Sam system walki był dla mnie – odpoczynkiem. Wielu z Was na pewno on się nie będzie podobał ze względu na to, iż jest mało imponujący. Na początku nawet stanowi jakieś wyzwanie ale później po zrozumieniu jak działają „patterny” wrogów walka staje się niezwykle prosta.

Ciekawym elementem jaki został zastosowany w grze to ostrzeżenie, że jeżeli będziemy zbyt często ginąć to gra zwyczajnie się skończy a savey zostaną usunięte, przez co trzeba będzie zaczynać opowieść na nowo. Aby móc śledzić stan rzeczy prawa ręka bohaterki zwyczajnie gniła a wraz z każdą śmiercią zgnilizna powiększała się aż miała dość do głowy. To oznaczało koniec gry.

Hellblade: Senua's Sacrifice

Hellblade: Senua’s Sacrifice

Samo zakończenie Hellblade było niezwykle ciekawe, gdyż można je interpretować na wiele sposobów. Sama chciałabym stworzyć osobny artykuł odnośnie epilogu. A tak, jak kończy się Hellblade podpowiada nam, że możliwe iż pojawią się kolejne części.

Całą serię możecie oczywiście obejrzeć na moim kanale.

  • Hellblade

  • Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji przyjrzeć się tej produkcji to nie ma na co czekać. Polecam Hellblade: Senua’s sacrifice każdemu, kto uwielbia mroczne, tajemnicze klimaty a nie zawsze stawia rozgrywkę na pierwszym miejscu.