Nie od dziś wiadomo, że każdy szanujący się komputer stacjonarny potrzebuje naprawdę dobrej karty graficznej. Można mieć jeden z najszybszych procesorów na rynku, mnóstwo pamięci RAM czy nieograniczonej przestrzeni dyskowej, ale i tak bez karty nic nie zdziałamy. Można powiedzieć, że jest to bijące serce, które pompuje rozpalone do czerwoności piksele na monitorze. 

Niestety, czas w którym chcielibyśmy zdecydować się na zakup nowego sprzętu nie jest najlepszy. Obecnie jest to jeden z najgorszych momentów na kupno kart graficznych. Wzrost cen Bitcoin i Ethereum (wraz z wieloma innymi) pomógł zwiększyć kopanie kryptowalut, co najmniej dwukrotnie, a nawet trzykrotnie, a wynikiem była mała dostępność kart graficznych w klepach. 

Ta sytuacja miała wpływ na wszystkie karty począwszy od GTX 1050 Ti oraz AMD Radeon RX 560 aż do GTX 1080 Ti czy RX Vega 64. Obecnie dostępność kart jest niezwykle utrudniona przez co ceny gwałtownie wzrosły o 50% a nawet do 100%!

Nvidia Titan V

Nvidia Titan V

Karta graficzna od kuchni

Karta graficzna składa się z dedykowanej pamięci wideo (VRAM) połączonej z procesorem graficznym (GPU). GPU obsługuje wszystkie rodzaje obliczeń, uruchamiając złożone shadery i odwzorowując tekstury, aby określić, jak będą wyglądały końcowe piksele na ekranie. VRAM działa jako szybka pamięć dla GPU, unikając boleśnie wolnej magistrali PCIe, która jest ograniczona do 16GB/s. W przeciwieństwie do tego, nowoczesne GPU mają 256 GB / s lub więcej przepustowości pamięci. W przeciwieństwie do tego, nowoczesne GPU mają 256 GB/s lub więcej przepustowości pamięci. Pojemność VRAM jest tutaj ważnym czynnikiem, ponieważ jeśli nie jest wystarczająco duży, aby pomieścić wszystko, czego potrzebuje gra, karta graficzna musi pobierać dane przez magistralę PCIe, a 4 GB to minimum, które zazwyczaj jest zalecane dla nowych kart.

Upraszczając, znalezienie najlepszej karty graficznej dla Twojego sprzętu będzie miało największy wpływ na wrażenia z grania na komputerze.

NVIDIA a AMD

Nvidia ma wszystko jeżeli chodzi o najlepsze rozłożenie pixeli na naszym monitorze zaczynając od GTX 1080 Ti, GTX 1080 czy schodząc niżej do GTX 1070 Ti, GTX 1070, GTX 1060, GTX 1050 Ti oraz GTX 1050. Warto też wspomnieć o GTX Titan V, który zastępuje Titan Xp jako jedną z najszybszych kart na rynku. Niestety na chwile obecną nie jest nawet warta ogromnego wzrostu ceny w porównaniu do 1080 Ti.

 

 

AMD ma części z serii 500, które składają się głównie z nieco wyższych częstotliwości zegarowych w stosunku do starszych procesorów graficznych z serii 400. Wszystkie serie 400 i 500 wykorzystują architekturę AMD firmy Polaris, natomiast nowsze wersje RX Vega 64 i RX Vega 56 mają zaktualizowaną architekturę i lepszą wydajność. Niestety, procesory graficzne AMD firmy Vega zużywają o wiele więcej mocy i generalnie mają niższą wydajność niż konkurencyjne karty Nvidii. Wydajność RX Vega 64 jest dobra, ale 18-miesięczny GTX 1080 jest szybszy i zużywa prawie 100 W mniej energii i zazwyczaj kosztuje mniej – aż trzykrotnie.

Większość kart graficznych poprzedniej generacji nie jest już produkowanych, chociaż można znaleźć używane / odnowione modele.

Poniżej znajdziecie kilka przykładów kart graficznych,na które warto rzucić okiem przy wyborze ich kupna – no oczywiście kiedy cała ta otoczka z kopaniem walut nieco się rozproszy.

GeForce GTX 1070

 • Doskonała wydajność
 • Daje rade z rozdzielczościami 1080p oraz 1440p
 • Cena
 • Niekiedy brakuje wydajności DX12
 • „Tylko” GDDR5, a nie GDDR5X

Nvidia GTX 1070 pozostała na szczycie praktycznie od momentu pojawienia się na rynku. Poza grą w 4K, w której GTX 1070 może dawać spokojnie radę, pozostaje on głównym mistrzem. Udaje jej się to zrobić, zużywając przy tym znacznie mniej energii niż rywalizująca z AMD Vega 56-150W w porównaniu do 210W, choć Vega 56 może w niektórych przypadkach zużywać o wiele więcej niż 210W.

Nvidia GTX 1070

Nvidia GTX 1070

GeForce GTX 1080 Ti

 • Obecnie posiada najszybszy procesor graficzny (oczywiście zaraz po Titan V/Xp)
 • Doskonała wydajność
 • Świetne nowe funkcje
 • Cena (sama karta może kosztować przeciętny PC)

Rekomendowana karta graficzna dla tych, którzy chcą się cieszyć jak najlepszą rozgrywką. Nie trzeba wspominać iż obecnie jest to najszybsza karta (która oczywiście w żaden sposób nie może konkurować z Titan V (13 000zł!), ale dla zagorzałego gamera jest to karta wręcz idealna. Szybsza o 30% od jej poprzednika  GTX 1080.

NVIDIA GTX 1080

NVIDIA GTX 1080

GeForce GTX 1060 3GB

 • Dobra cena oraz wydajność
 • Odpowiednia dla rozdzielczości 1080p
 • Efektywna oraz cicha
 • Pamięc VRAM – 3GB

Nvidia GTX 1060 jest ze średniej półki, zwłaszcza dla tych, którzy szukają czegoś dobrego w rozsądnej cenie. To sprawia, że ​​najlepszym rozwiązaniem jest GTX 1060 3GB, a chociaż 3GB VRAM może być trochę niepokojące, większość gier naprawdę nie potrzebuje więcej pamięci. Różnica między teksturami o wysokiej jakości 2 GB i teksturami o ultra wysokiej jakości 4 GB jest często nieistotna (dla niektórych). Jednakże gdyby przypadkiem nie odpowiadałoby wam te 3 GB VRAM to zawsze można kupić GTX 1060 6GB lub RX 580 8GB i dopłacić troszkę więcej.

 

NVIDIA GTX 1060

NVIDIA GTX 1060

GeForce GTX 1050

 • Niedroga
 • Dobra do 1080p (średnie/wysokie)
 • Nie wymaga adaptera zasilania
 • Może mieć już problemy z nowszymi grami
 • Posiada jedynie 2 GB VRAM

Wszystkie karty wykorzystują nową architekturę Pascal, różniącą się głównie liczbą rdzeni, ilością pamięci VRAM i zegarami. GP107 zastosowany w kartach 1050 nieco się miesza, używając Samsunga 14nm zamiast TSMC 16nm do produkcji chipa, ale wydaje się, że nie ma to większego wpływu na wydajność. Chociaż lepsza wydajnościowo jest 1050 Ti, a także, że jest wyposażona w 4 GB GDDR5, to ciężko jest się kłócić z ceną GTX 1050. Zwykle dostępna w cenie od 500 do 700zł, może mieć tylko 2 GB VRAM, ale nie jest ona przeznaczona do uruchamiania ustawień ultra jakości, a dla graczy z ograniczonym budżetem. Co ważniejsze dla niektórych użytkowników, nie wymaga osobnego złącza zasilania. Jeśli nie martwisz się o zapotrzebowanie na moc, RX 560 4GB kosztuje zwykle około 50zł  więcej i jest nieco szybsza.

 

NVIDIA GTX 1050

NVIDIA GTX 1050

Co tak naprawdę decyduje o tym, że dana karta graficzna jest najlepsza? Dla graczy komputerowych jest to równowaga między ceną i wydajnością. Karta graficzna musi umożliwiać uruchamianie wymagających gier przy wysokich ustawieniach szybkości i ustawień, przy czym najczęstszą rozdzielczością jest rozdzielczość 1920×1080.

Najlepsza karta graficzna nie powinna kosztować więcej niż inne karty o porównywalnej wydajności, a karta powinna być wystarczająco szybka, aby nadal działać z szacunkiem przez dwa lata, nawet jeśli nie może uruchomić wszystkiego przy maksymalnych ustawieniach. Wydajność grafiki nie jest jedynym czynnikiem. Jakość sterowników gier i inne funkcje obsługiwane przez kartę są ważne. Równie ważny jest poziom hałasu karty, pobór mocy i temperatura.

Na szczęście prawie wszystkie karty działają dość cicho, nawet pod obciążeniem, a temperatury mieszczą się w dopuszczalnym zakresie – chociaż Nvidia wciąż ma przewagę, jeśli chodzi o moc.


źródło [click]